Pre svega koristimo ugaone lajsne, one daju bolji pravac, ravne ivice i dodatno ojačavaju zidove. Kada postavimo lajsne, pripremamo prajmer. Prajmer se nanosi na zidove pre samog gletovanje. Meša se sa vodom u odnosu 7:1 i nanosi se na zid valjkom. Nakon što se osuši možemo početi sa gletovanjem zidova.
Bez dobre glet mase – smesa koja se meša u kanti sa mixerom, nije moguće kvalitetno gletovanje zidova. Svaki majstor ima svoj tajni recep za glet masu, tako i mi. Odlika dobre glet mase je da bude kremasta, da se lako nanosi a opet da ima svoju čvrstinu. Nakon spremljene glet mase, zaštićujemo zidove i otvore, zatim možemo početi.
Gletovanje se uvek radi iz tri dela, gornji deo zida, sredina i donji deo. Da bi sve bilo kao po knjizi, potrebno je slediti pravi redosled. Prvo se napada gornji deo zida i slojevi se nanose odozgo na dole – do sredine zida. Kada glet malo očvrsne vraćamo se nazad istoj proceduri da se skine višak materijala. Ivice se rade samo špaklom jer je ona kompaktna i može da pridje samoj ivici zida kako bi svaki deo bio ravnomerno nanešen. Kada završimo gornji deo zida, nanosimo glet na srednji deo, samo sada u smeru odozdo na gore do spajanja sa gornjim delom. Takodje kada očvrsne, ponovo ponavljamo postupak da bi uklonili višak materijala. Ostaje nam donji deo zida, koji isto radimo u smeru odozdo na gore do spajanja sa sredinom, zatim kada očvrsne, ponavljampo postupak i skidamo višak materijala.
Kada to sve završimo, potrebno je da se prva ruka gleta dobro osuši kako bi usledila druga ruka. Najbolje je da odstoji do sutradan. Sutra se opet ponavlja celokupan postupak iznad, samo ovaj put je potrebno da glet masa bude malo ređa od prvobitne, kako bi mogli lakaše naneti na zidove.